Kondenzációs kazán kémény

Kondenzációs kazán kémény építés

A kondenzációs kazánokhoz megfelelő kémények készítésében is állunk rendelkezésére!

A kondenzációs kazánokhoz megfelelő kémények készítésében is állunk rendelkezésére!

A kondenzációs kazán a jobb hatásfok érdekében az égésterméket kétszer égeti el. A kondenzációs kazánt egy túlnyomást előidéző turbó ventilátorral szerelik fel, hogy az égéstermék könnyebben kijusson a szabadba. A legtöbb lakásban főleg a jól szigetelt nyílászárók miatt nincs elég levegő a kazánnak, ezért kifejlesztették a biztonságos, úgynevezett zárt égésterű turbós és kondenzációs kazánokat.

Kondenzációs kémény építés profiktól

A zárt rendszerű kazánoknál zárt rendszerű kondenzációs kémény épül, szakemberek között koncentrikus vagy koaxiális rendszer, azaz cső a csőben rendszer: a cső belső, kisebb részén az égéstermék, füst kiáramlása, a cső külső részén a kiáramló meleg füst miatt energiatakarékosan előmelegített levegő beszívása. A cső a csőben rendszer esetén helytakarékosan csak egy cső foglal területet, rövidebb, átlagos kémények esetén tökéletes, esztétikus megoldás, de egy hosszabb kémény esetén drágább ventilátorkészülék szükséges, így ez a megoldás gazdaságtalan, ebben az esetben a szétválasztott rendszert ajánlom.

A szétválasztott, osztott rendszerben az égéstermék a bélelt kéményen keresztül távozik, a levegő pedig ettől eltérő helyről, rövidebb útvonalon érkezik: pl.: kültéri fal, másik kémény, szellőzőcsatorna. Ez a folyamat minimális véséssel, faláttöréssel jár és a gázkészülékből nem csak egy sima, hanem egy elágazó cső van. Esetenként ez jóval költségkímélőbb megoldás lehet!

Kéménybélés árak

A kondenzációs kémény ára változó, mivel annak anyaga különböző (PPS műanyag, alumínium, rozsdamentes acél, azaz inox vagy furanflex, műgyanta) lehet, ez a helyszíni adottságok és igények, valamint az előzetes hő-és áramlástechnikai méretezés, számítás függvényétől függ. (A hő- és áramlástechnikai méretezés, számítás ügyintézését is vállalom.)

Kémény telepítés szakemberrel

Amennyiben az ember fűtéskorszerűsítésbe kezd, mind az új tüzelőberendezést, mind pedig a hozzá tartozó kémény típusát gondosan ki kell választani. Mivel a korábban népszerű nyílt égésterű és egyszerű turbós kazánok már nem kerülhetnek forgalomba, gázüzemű fűtés esetén kizárólag a kondenzációs kazán jöhet szóba. A piacon számos világszínvonalú gyártó többféle terméke elérhető, azonban fontos, hogy még a vásárlás előtt szakemberrel konzultáljon, és ne a már megvásárolt kazán telepítésére keressen szerelőt.

Ennek oka egyszerű: kizárólag egy képzett szakember tudja elvégezni a rendszer hő-és áramlástechnikai méretezését, vagyis annak meghatározását, hogy az adott ingatlanba mekkora teljesítményű kazán kerülhet. A túl kis és túl nagy teljesítmény sem megfelelő, hiszen előbbi esetben a kazán állandó működés mellett sem lesz képes felfűteni a lakást, a második esetben pedig nem lesz költség- és energiahatékony a készülék működése.

Meghatározott szempontok szerint döntünk

A füstgázelvezető rendszer kiépítése szintén magas szakmai hozzáértést igénylő feladat. A megfelelő kéménybélés kiválasztása során többek között figyelembe kell venni a lakás belső adottságait, az épület magasságát, illetve azt, hogy melyek adott kazán számára legmegfelelőbb anyagtípusok.

Attól függően tervezzük meg a füstgázelvezető rendszer részleteit, hogy mekkora a kéménykürtő átmérője, milyen az épített kémény állapota és kialakítása, milyen az esetlegesen már meglévő bélés állapota, mi jellemzi a hő- és áramlástechnika méretezést, valamint a kazánt maximálisan milyen hosszú kémény esetén alkalmazhatjuk.

Milyen kéményt válasszak?

 

  • Osztott rendszerű kémények

A kondenzációs kazánnak nem csak az égéstermék elvezetésére van szüksége, de az égéshez (hiszen zárt rendszerről van szó) külső forrásból kell oxigént bevonni. Az osztott rendszerben a két folyamat két külön csövön történik: az égésterméket elvezető cső a kéménykürtőbe, a beáramló levegőt biztosító cső a szellőzőbe csatlakozik. A felhasznált csövek készülhetnek műanyag vagy rozsdamentes acél egyfalú merev, illetve flexibilis rendszerben.

  • Cső a csőben rendszerek

Igen praktikus megoldás abban az esetben, ha az adott lakásban nem építhető ki az osztott rendszer. Ebben az esetben a füstgázelvezető és az oxigén beáramlását biztosító csöveket egymásba vezetik: a belső csőben távozik a füstgáz, míg a külső csőben beáramlik a szükséges levegő. A belső cső anyaga műanyagból, míg a köpenycső alumíniumból készülhet.

  • Szerelt kémények

Előfordulhat, hogy a falazott kémény nem alkalmas a kazán számára szükséges bélés befogadására, így elengedhetetlenné válik egy új, külső, szigetelt kémény kialakítása. Szerelt kémény esetén cső a csőben és osztott rendszer is megvalósítható.

 

Gyakran Ismételt kérdések


Mitől olyan energiahatékony egy kondenzációs kazán?

A kondenzációs kazán rendkívüli előnye, hogy a távozó füstgázból is képes hőt kinyerni, hiszen megakadályozza a vízgőz távozását, és az így lecsapódott kondenzvíz energiáját is hasznosítani tudja. Noha a kondenzációs kazán kiépítése nagyobb beruházási költséggel járhat, egy helyesen méretezett rendszer egy jól szigetelt ingatlan esetén jelentős megtakarítást eredményezhet a rezsiköltségeken.


Mitől biztonságos egy kondenzációs kazán?

A kondenzációs kazánok zárt égésterű készülékek, azaz az égéshez szükséges levegőt nem a helyiség levegőjét hasznosítva, hanem külső forrásból kinyerve biztosítják. Éppen ezért egy korszerű berendezés esetén nem kell tartani a szénmonoxid jelentette veszélyektől.


A kicsapódó kondenzvíz hova távozik?

Nagy különbség az egyszerű turbós kazánokkal szemben, hogy a kondenzációs kazánoknak szüksége van a kondenzvíz elvezetésére. Amennyiben a kazán számára kialakított helyen nincs megoldva a vízelvezetés, általában a lefolyót kell valamilyen módon bővíteni.


Kéménybélelés esetén milyen átalakításokat kell végezni a tetőn?

Fontos, hogy a kéménybélelés kialakításához a kéménykürtőhöz is biztonságosan hozzáférhessünk. Ehhez kéménykibúvót kell kialakítania közvetlenül a kémény mellett, valamint a biztonságos közlekedéshez sok esetben kéményseprőjárdát és korlátot is szükséges építeni.


Milyen hivatalos dokumentációra van szükség a kazáncseréhez?

A kivitelezéshez egyaránt szükség lesz a megfelelő engedélyekkel rendelkező gépész tervező által készített műszaki tervre, az engedéllyel rendelkező gépészmérnök által jóváhagyott gáztervre, a beépítést végző gázszerelő által készített kivitelezői nyilatkozatra, valamint a beépítés után a helyi kéményseprő szolgáltató által elkészített kéményseprő szakvéleményre.


Segítenek minden dokumentáció megszerzésében a kémény számára?

Természetesen igen – mi a kémény tervezéstől kezdődően a kivitelezés és az engedélyeztetés teljes folyamatát egy kézben tartjuk.


Telepíthető kondenzációs kazán a régi kazánom helyére?

A legtöbb esetben igen, azonban mindez függ a kémény állapotától is. Turbós vagy régebbi típusú kazánok esetén új kéménybélés kialakítása szükséges. Amennyiben az épített kémény nem felel meg az előírásoknak, új, szerelt kémény építése is elengedhetetlenné válhat.


Milyen márkájú kazánt válasszak?

Szerencsére a kondenzációs kazánok terén igen gazdag a választék, így számos különböző márka közül választhatnak a vásárlók. Legyen szó Saunier Duval, Vaillant, Bosch vagy más márkákról, a vásárlás előtt érdemes mindig szakemberrel konzultálni.


Mikor lehet szükségem kémény magasításra?

Amennyiben közvetlenül az épület mellett egy annál jóval magasabb tűzfal található, nem ritka, hogy a keletkező légörvény miatt a kémény nem működik megfelelően, és a füst visszaáramolhat a lakás belső légterébe. Szerelt kéménnyel ilyen esetben biztosítható a kémény helyes működése.


Milyen munkák során számíthatok az Önök segítségére?

Legyen szó kéménybélelésről, szerelt kémény építésről, kéménymagasításról, ipari kémény építéséről, tetőkibúvó és tetőjárda telepítéséről, kéményseprő-szakvéleménnyel kapcsolatos ügyintézésről, kamerás kéményvizsgálatról vagy éppen kéménytisztításról, örömmel elvégezzük a feladatot.