- Avagy mi az a kéménytűz?
A kéménytűz egyik esete a koromégés, amikor a kémény belső falára lerakódott korompor begyullad, és általában néhány perc alatt elég. A másik a kátrányégés, amelynél akár 1000 °C-os hőmérsékleten és akár több órán keresztül is tarthat a folyamat.
Fő ismertetőjelei az erőteljes, forró illat, hangos, pattogó, dörgő zaj, illetve ha lángok és sűrű füst csap ki a kémény tetejéből. Bizonyos esetekben a kéménytűz észrevétlen marad, de ugyanúgy kárt okoz.
A kéménytűz azért nagyon veszélyes, mert az égés mindkét esetben átterjedhet az épületszerkezetekre, a padlástérbe és akár épülettüzet is eredményezhet.
Mit tegyünk kéménytűz esetén?
- Azonnal értesítsük a tűzoltóságot, biztosítsuk számukra a szabad utat a padlásra, a kémény mellől pedig húzzuk el a bútorokat!
- A kéménytüzet tilos vízzel oltani!
- Minden éghető anyagot el kell távolítani a kémény felületéről, és le kell zárni a tüzelőberendezés szellőzőnyílásait, tisztítónyílásait, a hamuajtót, illetve a füstjárat-szabályozó reteszét is, hogy az oxigénpótlás megszűnjön.
Hogyan előzhetjük meg?
- A kéményt évente egyszer, a tüzelőberendezést pedig kétszer ellenőriztetni, szükség esetén tisztíttatni kell a kéményseprőkkel. Házilagosan nem szabad kéménykiégetést végezni.
- A kandallóba, kályhába csak száraz fával gyújtsunk be, és kizárólag a tüzelőberendezéshez engedélyezett begyújtó- és tüzelőanyagot használjuk.
- Szellőztessünk gyakran, és építtessünk szellőzőnyílásokat a kazánházba vagy a fűtőhelységbe.
A szakember által végzett kéménybélelés vagy szerelt kémény építés egyszerű, gyors és hosszú távon is biztonságos megoldást nyújt a tűzmegelőzés terén is.